Menu

Nieoficjalny blog sklepu z częściami iParts.pl

Zadzwoń: 22 884 65 45

Budowa układu dolotowego powietrza

Jakie procesy zachodzą w silniku, które sprawiają, że jest on wprowadzany w ruch? Co składa się na układ dolotowy powietrza? Do czego on służy? Na te najważniejsze pytania z zakresu mechaniki samochodowej postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Przede wszystkim przepustnica

Najistotniejszym elementem układu dolotowego powietrza jest właśnie przepustnica powietrza. Już sama nazwa wskazuje na jej główne zadanie, którym jest odpowiednie dozowanie powietrza, dzięki któremu samochód może się poruszać. Naciskając pedał gazu sprawiamy, iż klapki przepustnicy otwierają się do pozycji pionowej co powoduje, że całe napływające powietrze może się swobodnie przemieszczać i wpadać do silnika samochodu. W ten sposób nabiera on mocy i obrotów, co powoduje przyspieszenie samochodu. Odwrotna sytuacja następuję, kiedy chcemy zatrzymać auto - wówczas klapki przepustnicy ustawiają się poziomo powodując zamykanie dopływu powietrza i w efekcie samochód wytrąca swoją prędkość. Przepustnica powietrza połączona jest z pedałem gazu za pomocą cięgła i linki gazu. Może być ona także sterowana za pomocą sterownika elektronicznego. Została umieszczona pomiędzy kolektorem dolotowym a filtrem powietrza - tuż obok przepływomierza.

Przepływomierz powietrza i jego niebagatelne znaczenie w silniku samochodowym

Przepływomierze, lub bardziej fachowo czujniki (mierniki) masy zasysanego powietrza montowane są pomiędzy przepustnicą a filtrem powietrza. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak znaczenie mają ogromne. Ich zasadniczym elementem jest podgrzany elektrycznie drut lub płytka przewodząca. Ich odporność zmienia się w zależności od stopnia intensywności przepływu powietrza, a także jego temperatury. Opisane zmiany są rejestrowane, a następnie przetwarzane na sygnał cyfrowy, który odpowiedzialny jest za ściśle określone wtryski paliwa podczas każdego z cyklów pracy silnika. Od ich pracy zależy efektywność spalania, praca silnika, a także ilość zużytego paliwa.

Przepustnica wydechu - doskonała kontrola układu wydechowego

Jeśli mówimy już o paliwie i efektywności spalania nie sposób nie wspomnieć także o kontroli wydechu. Przepustnica wydechu ma za zadanie trzymanie pieczy nad odpowiednią głośnością układu wydechowego. Umieszczona zaraz za katalizatorem reguluje przepływ spalin za pomocą dźwigni ukrytej wewnątrz kabiny samochodowej. To właśnie dzięki jej pracy samochód pracuje gładko i niezbyt głośno, a w przypadku całkowitego zamknięcia przepustnicy można obniżyć głośność układu nawet do 10 dB.

Wszystkie opisane powyżej elementy to bardzo istotne urządzenia w samochodzie, które idealnie regulują jego pracę, mają wpływ na przyspieszenie i zwalnianie, a także na głośność silnika.

Go Back

Komentarz