Menu

Nieoficjalny blog sklepu z częściami iParts.pl

Zadzwoń: 22 884 65 45

Dongfeng sprzeda swoje udziały w PSA?

Agencja Reutera podała, że Dongfeng jest gotowy sprzedać część swoich udziałów w grupie PSA. Żadna ze stron potencjalnej transakcji nie wypowiedziała się oficjalnie na ten temat.
 

Przejęcie udziałów w PSA

 
Dongfeng jest jednym z większych akcjonariuszy we francuskim koncernie motoryzacyjnym PSA, który jest właścicielem marek Peugeot, Citroen i DS. Od 2017 roku w koncernie są również samochody Opel oraz Ambassador. Do zakupu udziałów w PSA doszło w 2014 roku. Koncern borykał się wtedy z poważnymi problemami finansowymi. Na mocy umowy pomiędzy francuskim rządem – również jednym z akcjonariuszy – a chińskim koncernem, PSA zostało finalnie doinwestowane kwotą 3 miliardów dolarów. Udział Chińczyków w koncernie zamknął się na poziomie 12,2%.
 
Dongfeng nie był dla Francuzów zupełnie obcym inwestorem. Od roku 1992 działają bowiem razem na chińskim rynku w ramach założonej spółki joint venture. Współpraca obejmuje wspólną produkcję i dystrybucję. Na chiński rynek przeznaczone są dwie marki z portfolio PSA: Citroen oraz Peugeot.
 

Kryzys na chińskim rynku motoryzacyjnym

 
Dlaczego Dongfeng chce pozbyć się udziałów w PSA? Pierwsza, istotna przyczyna jest związana z kiepską sytuacją finansową koncernu. Spółka Dongfeng Peugeot Citroen Automobiles (DPCA) w ostatnich kilku latach przynosi straty i mierzy się z wciąż spadającą sprzedażą na rynku. Podłożem tego jest utrzymujące się spowolnienie gospodarcze w Chinach, które szczególnie mocno dotyka branży motoryzacyjnej. Dość wspomnieć, że w ostatnim roku DPCA zanotowała kolejny, drastyczny, i nie pierwszy, spadek sprzedaży. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy straciła 363 miliony dolarów (2,5 miliarda juanów). Co prawda zostały wprowadzone już plany naprawcze, ale ich realizacja i przywrócenie rentowności produkcji potrwa. A Dongfeng potrzebuje pieniędzy, które mógłby przeznaczyć na niezbędne inwestycje w obszarze pojazdów elektrycznych i autonomicznej jazdy.
 

Zbyt duży udział chińskiego kapitału

 
Poza ekonomicznymi przesłankami, w całej historii pojawia się również wątek polityczny. W tym roku PSA i FCA (Fiat Chrysler Automobils) zamierzają sfinalizować ogłoszoną fuzję. Do podpisania umowy ma dojść już w grudniu. Jednak niemałe obiekcje co do umowy i samej fuzji ma amerykańska administracja. Alians oznacza inwestycje na rynku amerykańskim, które będą prowadzone przy udziale chińskiego partnera. Zgodnie z prawem, które niedawno weszło w życie w USA, wszelkie ruchy obcych inwestorów na amerykańskim rynku, a w szczególności Chińczyków, mają być weryfikowane pod kątem ewentualnego zagrażania bezpieczeństwu wewnętrznemu kraju. Zatem wycofanie się Dongfengu z PSA albo minimalizowanie jego obecności, wszystkim może być na rękę.

Go Back

Komentarz