Menu

Nieoficjalny blog sklepu z częściami iParts.pl

Zadzwoń: 22 884 65 45

Samodzielna wymiana płynu w chłodnicy, czy jest to w ogóle możliwe?

Raz na 3-5 lat każdy zmotoryzowany powinien poświęcić nieco więcej czasu swoim „czterem kółkom” i dokonać wymiany płynu chłodniczego. Niestety, ale żarząca się na desce rozdzielczej kontrolka tego chłodziwa, to w większości przypadków już ostatni dzwonek alarmujący przed poważną awarią i nie zalecamy doprowadzić auto do takiego stanu! Kiedy i przede wszystkim jak samodzielnie wymienić płyn chłodniczy? O tym w dzisiejszym artykule.

Kiedy i jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Regularna wymiana płynu chłodniczego w aucie powinna mieć miejsce mniej więcej co 3-5 lat bądź co 60-250 tys. km, jednak zarówno producenci aut, jak i samych chłodziw ustalają ten przedział we własnym zakresie. Najlepszym wyznacznikiem terminu wymiany płynu jest albo instrukcja obsługi pojazdu, w której zawarte są informacje o tym, przy jakim przebiegu auta powinno się wymieniać chłodziwo, albo bazowanie na trzech istotnych parametrach, jak stan pojazdu, jego przebieg oraz zastosowany uprzednio rodzaj płynu chłodniczego. Tak czy inaczej, warto wziąć sobie do serca radę, że chłodziwo w pojeździe mechanicznym lepiej wymieniać za często, niż za rzadko, tym bardziej, że stosowane w starszych samochodach chłodziwa krzemianowe (IAT) wymagają częstszej wymiany niż nowocześniejsze płyny (OAT, HOAT).

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

Podstawowa zasada jeżeli chodzi o wymianę płynu chłodniczego, to przeprowadzanie całego „zabiegu” na zimnym silniku, aby nie poparzyć się rozgrzaną cieczą! Zabierając się za wymianę chłodziwa, a co za tym idzie przepłukanie całego układu, należy wyposażyć się w:

  • nowy płyn chłodniczy lub koncentrat płynu do chłodnicy (który trzeba odpowiednio rozcieńczyć),
  • wodę destylowaną (około 10 litrów),
  • preparat płuczący,
  • wiadro lub miskę do zlewania starego płynu i brudnej wody,
  • lejek.

Krok 1 – otwieranie zaworów

Rozpoczynając całą „procedurę” należy najpierw otworzyć korki chłodnicy i zbiornika wyrównawczego, a także zawór spustowy w dolnej części chłodnicy, przez który spuszcza się stary płyn. Należy pamiętać, aby stare (spuszczone) chłodziwo nie wylewać do kanalizacji, ale oddać do utylizacji. Na tym etapie warto przy okazji sprawdzić ogólny stan techniczny chłodnicy oraz węży ciśnieniowych, gdyż ewentualne nieszczelności mogą być przyczyną wycieku płynu chłodniczego.

Krok 2 – płukanie układu chłodzenia

Czynnością, którą warto przeprowadzić przy okazji wymiany chłodziwa jest płukanie układu chłodzenia wodą destylowaną z dodatkiem specjalnego preparatu, które zajmuje nie więcej niż 30 minut. W pierwszej kolejności należy zamknąć zawór spustowy oraz korek chłodnicy a pozostawić otwarty zbiornik płynu wyrównawczego, zalewając układ chłodzenia przygotowaną wcześniej mieszanką (opcjonalnie samą wodą destylowaną). W następnym kroku trzeba odpalić samochód, uruchamiając jednocześnie nadmuch w kabinie, który powinien być ustawiony na maksymalną wartość i temperaturę. Po odczekaniu 15-20 minut, w którym to czasie silnik zdąży się nagrzać, trzeba wyłączyć auto i czekać na ostudzenie się silnika, gdyż dopiero wówczas można zlać zawartość układu poprzez zawór spustowy. Oczywiście całą czynność zaleca się kilkakrotnie powtórzyć, aż do momentu, w którym zlewana ciecz będzie miała neutralną, przezroczystą barwę.

Krok 3 – napełnianie układu chłodzenia

Tak przygotowaną chłodnicę można zalać nowym płynem. Chłodziwo powinno osiągnąć maksymalny poziom w zbiorniku wyrównawczym. Zaleca się również, aby po tej czynności ponownie uruchomić samochód i włączyć w kabinie gorący nawiew, sprawdzając jednocześnie przez cały czas ilość płynu na kontrolce. Jeżeli jego poziom spada poniżej maksymalnej wartości, należy go dolać, aż do momentu, gdy podczas pracy nagrzewnicy ilość chłodziwa utrzymywać się będzie na równym poziomie.

Przygotowując się do wymiany chłodziwa w samochodzie, warto odwiedzić nasz sklep https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,plyny-do-chlodnic,plyn-do-chlodnicy,65-60-87.html , w którym bez problemu odnajdą Państwo wszystkie niezbędne produkty do samodzielnej wymiany płynu chłodniczego.

Go Back

Komentarz